Obklad

1) Fazetové obkladové tvarovky PlayBlok

Postup, jak snadno a pevně připevnit obkladové tvarovky tak, aby držely navěky. V odkazu níže najdete přesný návod s použitím flexibilního lepidla, kotvy a zakládací lišty:

Technologický postup pro lepení obkladů (PDF, 12 MB)

(Kotvy i lišty jsou vyrobené z nerezu. Lišta má délku 1990 mm)

U obkladu je třeba dodržet zásady zdění s KB - BLOK systémem. Především je nutno zdít na spáru 8-10 mm tak, aby byl dodržen základní modul výrobků.
Před vlastním obkládáním je nutno vyrovnat případné nerovnosti podkladu cementovou maltou.

Při lepení na lepicí obkladový tmel (u exteriérů musí být mrazuvzdorný) používáme cementovou maltu pouze na spáry. Speciální spárovací hmoty na keramické obklady zatím nebyly odzkoušeny.

Při obkládání je nutno kotvit obklad ke stěně sponami z nerezové oceli. Jestliže obkládáme na stávající zdivo, používáme spony pro dodatečné osazení (na hmoždinky). Podle materiálu zdiva, do kterého obklad kotvíme, se použije daný typ nerezové spony. Při současném zdění nosného zdiva a obkladu se spony vkládají průběžně do ložných spár.

V nadpraží dveří pak používáme speciální kotvu z nerezové oceli.

Povrchová penetrace hydrofobním nátěrem

Obklad z broušených tvarovek je nutno ošetřit povrchovou penetrací. Použitý hydrofobní přípravek by měl splňovat několik základních požadavků:

  • musí být určen pro betonové materiály
  • musí být odolný vůči UV záření
  • musí umožnit "dýchání zdiva"
  • musí být inertní vůči betonu

Přípravků, které splňují tato kritéria, je na trhu celá řada. Do systému KB - BLOK byly úspěšně odzkoušeny tyto přípravky:

  • KERASEAL firmy Mapei - pouze pro interiéry
  • CHRYSO HD firmy Chryso - pro interiéry i exteriéry
  • LADAX BAF 3 firmy Ladax - pro interiéry